Güneşin Oya Aydemir

1971 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında ekolojik modelleme konusunda çalıştı. Bu dönemde Kuş Gözlemcileri ile tanışarak sivil toplum alanına yöneldi. Anadolu coğrafyasını, doğasını, yabanıl alanlarını gezdi. Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında proje ve program koordinatörlüğü, yöneticilik ve yönetim kurulu başkanlıkları yaptı. 1996 yılında tanıştığı Buğday Hareketi’nin Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ne dönüşümünde aktif rol aldı. 2007 yılında ekolojik bir topluluk kurmak amacıyla bir grup arkadaşıyla birlikte Kazdağları’na taşındı. Burada Victor Ananias ile birlikte Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezini ve Yaşam Okulu’nu kurdu. 2012 yılında aynı bölgede Bir Tohum Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı. Vakıf bünyesinde yöneticilik yanı sıra katılımcı sanat, Vatandaş Bilimi, ekofelsefe ve hikaye anlatıcılığı zanaatı konularındaki projelerin küratörlüğünü yapıyor.

Doğa insan ilişkileri, doğa ile uyumlu yaşam, kırsalda ve şehirde dirençli ve onarıcı insan toplulukları ve değişen dünyanın yeni paradigması üzerine kafa yoruyor, bu konularda konuşmalar yapıyor, dersler veriyor ve yazılar yazıyor.
2003 yılından bu yana Ashoka Sosyal Girişim Ağının Türkiye’deki fellowlarından biri olarak sosyal girişimci sıfatını kazanan Güneşin Aydemir, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İklim Değişikliği ve Çevre Portföyünün stratejik danışmanlarından biri

  • Ünvan
    Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Strateji Kurulu Üyesi